Tajemství znaku Přemyslovců: Co skrývá symbol jejich moci?

Znak Přemyslovců

Počátky heraldických symbolů

Přemyslovský erb, majestátní stříbrný dvouocasý lev v červeném poli, patří k nejznámějším symbolům české státnosti. Jeho počátky se ovšem ztrácejí v hlubinách historie a jsou zahaleny rouškou tajemství. Neexistuje žádný písemný pramen, který by přesně popisoval okamžik jeho vzniku, ani důvody, proč si Přemyslovci zvolili právě lva za svůj heraldický symbol.

Víme však, že už od 12. století se na mincích a pečetích Přemyslovců objevuje dravá šelma, nejspíše lev. Zpočátku se jednalo o spíše schematické zobrazení, které se postupně vyvíjelo a zdokonalovalo. Teprve za vlády Přemysla Otakara II. se podoba erbu ustálila do podoby, kterou známe dnes. Dvouocasý lev, symbol síly, moci a královské důstojnosti, se stal trvalým symbolem celého rodu a později i celých Čech.

Symbolické zobrazení erbu Přemyslovců sahá až do bájných dob. Podle pověsti měl praotec Čech při příchodu na Říp spatřit lva, který se vrhal na jelena. Toto znamení si vyložil jako symbol síly a odvahy a rozhodl se, že lev bude znakem jeho rodu. Ačkoliv se jedná o pouhou legendu, dokládá důležitost a symboliku lva v představách tehdejších lidí.

Orel jako symbol moci

Orel jako heraldické zvíře se objevuje v mnoha kulturách a jeho symbolika je bohatá a rozmanitá. V evropském kontextu je orel často spojován s mocí, silou, vznešeností a božským původem. Není proto divu, že si ho jako svůj symbol zvolili i Přemyslovci, jeden z nejvýznamnějších českých panovnických rodů.

Znak Přemyslovců, stříbrný dvouocasý orel v červeném poli, se poprvé objevuje za vlády Přemysla Otakara II. ve 13. století. Orel je zde zobrazen s roztaženými křídly a drápy, což symbolizuje jeho sílu a moc. Dva ocasy pak odkazují na rozsáhlost a význam panovnické moci. Červená barva štítu je symbolem odvahy, statečnosti a bojovnosti, vlastností, které byly Přemyslovcům vlastní.

Symbolické zobrazení erbu rodu Přemyslovců se v průběhu staletí měnilo a vyvíjelo, základní motiv orla však zůstal zachován. Dvouocasý orel se stal symbolem české státnosti a dodnes je součástí velkého státního znaku České republiky. Jeho přítomnost na mincích, pečetích a dalších oficiálních dokumentech svědčí o důležitosti a trvalosti odkazu Přemyslovců v českých dějinách.

První doložené užití orlice

Přesné datum, kdy se orel stal heraldickým symbolem Přemyslovců, se bohužel nedochovalo. Víme ale, že orel nebyl původním znakem tohoto rodu. Raní Přemyslovci, jako například kníže Bořivoj I., používali spíše symbolická zobrazení, která odkazovala na jejich rodovou pověst a moc. Často se setkáváme s motivy lva, gryfa nebo plamenné orlice. Teprve později, s nástupem krále Přemysla Otakara II. ve 13. století, se orel stává dominantním symbolem královské moci a postupně se ustálil jako heraldický znak celého rodu. Orel, vnímaný jako král ptáků a symbol síly, moci a božské ochrany, ideálně reprezentoval ambice a postavení Přemyslovců, kteří usilovali o upevnění své vlády a expanzi na evropské scéně.

Vlastnost Popis
Název Znak Přemyslovců
Motiv Stříbrná orlice s červenou zbrojí v modrém poli
Původ 13. století

Vývoj podoby orlice

Znak Přemyslovců, majestátní orel, nebyl od počátku takový, jak ho známe dnes. Jeho podoba prošla dlouhým vývojem, od skromných začátků až po symbol královské moci. Na počátku vlády Přemyslovců se na jejich mincích a pečetích objevoval spíše orel prostý, schematicky znázorněný, bez výrazných detailů. Byl to spíše symbol síly a dravosti, než propracovaný heraldický znak.

S rostoucí mocí rodu se měnila i podoba orlice. Za vlády Přemysla Otakara II. se orel stává heraldickou figurou a získává podobu orlice. Její křídla se rozpínají, peří je detailněji propracované a na hlavě se objevuje královská koruna. Tato proměna odráží rostoucí ambice Přemyslovců a jejich snahu o symbolické vyjádření své moci.

Zlatá orlice v червлёном poli se stává symbolem celého Českého království a zosobňuje jeho sílu, nezávislost a královskou důstojnost. I po vymření Přemyslovců po meči zůstává orlice symbolem českého státu a je nedílnou součástí jeho heraldické tradice.

Stříbrno-červená kombinace

Stříbrno-červená kombinace barev hraje v erbu Přemyslovců klíčovou roli. Zatímco stříbrná reprezentuje čistotu, nevinnost a ušlechtilost, červená symbolizuje odvahu, sílu a moc. Tato kombinace barev tak dokonale vystihuje ideály, které si Přemyslovci jakožto vládci českých zemí cenili.

Samotný erb, stříbrný dvouocasý lev ve skoku na červeném poli, je pak symbolickým zobrazením moci a suverenity rodu. Lev, král zvířat, představuje sílu a odvahu, zatímco jeho stříbrná barva odkazuje na ušlechtilost a čistotu úmyslů. Dvouocasost lva je pak specifickým prvkem, který odlišuje erb českých králů od erbů jiných panovníků a symbolizuje výjimečné postavení českého státu.

Přemyslovský erb se stal jedním z nejvýznamnějších symbolů české státnosti a dodnes je v různých obměnách používán. Jeho stříbrno-červená kombinace barev a majestátní lev ve skoku nám tak i po staletích připomínají slavnou historii a odkaz jednoho z nejvýznamnějších českých rodů.

Znak Přemyslovců, plamenná orlice na štítě, se nestal jen symbolem panovnického rodu, ale i ztělesněním síly a hrdosti celého národa.

Jindřich Břetislav"

Znak po vymření Přemyslovců

Po vymření rodu Přemyslovců po meči v roce 1306 se otázka jejich znaku stala spíše symbolickou záležitostí. Přemyslovský lev, ve své heraldické podobě stříbrný a jednoocasý na červeném poli, se stal spíše obecným symbolem českého státu nežli erbem konkrétního panovníka.

Přesto i po vymření Přemyslovců hrál jejich znak důležitou roli. Například Lucemburkové, kteří nastoupili na český trůn po Přemyslovcích, začlenili přemyslovského lva do svého erbu, aby tak zdůraznili svůj nárok na českou korunu. Podobně tak činili i další panovnické rody, které v Čechách vládly.

Přemyslovský lev se tak stal jedním z nejvýznamnějších symbolů české státnosti a jeho podoba se objevovala na mincích, pečetích, erbech a dalších významných artefaktech. I když po vymření Přemyslovců po meči již jejich erb nesloužil jako rodový znak, jeho symbolický význam pro český stát a jeho obyvatele přetrval staletí.

Symbol české státnosti

Znak Přemyslovců, stříbrný dvouocasý lev v červeném poli, patří k nejstarším a nejvýznamnějším symbolům české státnosti. Jeho historie sahá až do 13. století, kdy se objevil na pečeti krále Přemysla Otakara I. Od té doby se stal symbolem celého rodu Přemyslovců a postupně i celých Čech.

Symbolické zobrazení erbu je plné významů. Stříbrná barva lva symbolizuje ušlechtilost, čistotu a nevinnost, zatímco červená barva pole odkazuje na odvahu, sílu a statečnost. Dva ocasy lva pak reprezentují spojení Moravy a Čech pod vládou jednoho panovníka.

Přemyslovský lev se v průběhu staletí objevoval na mincích, pečetích, erbech i vlajkách. I po vymření Přemyslovců v roce 1306 zůstal důležitým symbolem českého státu a jeho kontinuity. Dnes je součástí velkého státního znaku České republiky, kde reprezentuje Čechy.

Publikováno: 25. 07. 2024

Kategorie: historie

Autor: Adam Válek

Tagy: znak přemyslovců | symbolické zobrazení erbu rodu přemyslovců