Tajemství Starověké Číny: Odhalujeme Dávné Příběhy

Starověká Čína

První dynastie

Po zániku Velké Moravy na počátku 10. století se na našem území začaly formovat nové mocenské struktury. Z drobných knížectví se postupně vynořila silná dynastie Přemyslovců, která položila základy české státnosti. Její počátky halí rouška tajemství a legend. Zakladatelem rodu měl být dle kronikáře Kosmy bájný Přemysl Oráč, povolaný k vládě z Libušina proroctví. Ať už je pravda jakákoliv, první historicky doložený Přemyslovec, kníže Bořivoj I., přijal křest a uvedl Čechy do lůna západní civilizace. Jeho vnuk, svatý Václav, se stal symbolem české státnosti a křesťanské zbožnosti. Přemyslovci postupně rozšiřovali svůj vliv a upevňovali svou moc. Získali svrchovanost nad Moravou a povýšili Prahu na důležité centrum.

Období válčících států

Období válčících států (475–221 př. n. l.) představuje poslední fázi dynastie Čou ve starověké Číně. Toto období, charakteristické neustálými boji a intrikami mezi sedmi mocnými královstvími (Čchi, Čchu, Jen, Chan, Čao, Wej a Čchin), dalo vzniknout inovativním vojenským strategiím, filozofickým směrům a politickým reformám. Během této éry se objevily významné osobnosti, jako filozofové Konfucius a Lao-c', stratég Sun-c' a reformátor Šang Jang. Období válčících států skončilo sjednocením Číny pod nadvládou dynastie Čchin v roce 221 př. n. l., čímž začala nová kapitola čínských dějin.

Sjednocená Čína pod Qin

Po staletích chaosu a bojů se Čína konečně sjednotila pod vládou dynastie Qin v roce 221 př. n. l. Mužem, který to dokázal, byl ambiciózní král Ying Zheng, později známý jako První císař Qin Shi Huang. Jeho armáda, proslulá železnou disciplínou a inovativní taktikou, postupně dobyla šest válčících států: Han, Zhao, Wei, Chu, Yan a Qi. Tak skončilo období Válčících států a zrodila se centralizovaná Čínská říše.

Qin Shi Huang zavedl řadu reforem, které sjednotily zemi a položily základy pro další rozvoj. Zavedení jednotné měny, vah a měr usnadnilo obchod a komunikaci. Standardizace písma a zákonů posílila ústřední moc a potlačila regionální odlišnosti. Stavba rozsáhlé sítě silnic a kanálů propojila říši a usnadnila přesun vojsk i zásob.

Vláda dynastie Qin však byla krutá a autoritářská. Opozice byla nemilosrdně potlačována, konfuciánští učenci pronásledováni a jejich knihy páleny. Obrovské množství lidí bylo nuceně nasazeno na stavbu Velké čínské zdi a dalších megalomanských projektů. Tato politika vyvolala odpor a po smrti Qin Shi Huanga v roce 210 př. n. l. říše rychle zkolabovala a propadla se do další občanské války. Přesto sjednocení Číny pod dynastií Qin zanechalo trvalý odkaz a položilo základy pro dlouhou a slavnou historii Čínské říše.

Han dynastie a hedvábná stezka

Dynastie Chan (206 př. n. l. – 220 n. l.) hrála klíčovou roli v rozvoji Hedvábné stezky, obchodní sítě spojující Čínu se Středomořím. Císař Wu-ti z dynastie Chan rozšířil čínské území na západ a navázal diplomatické vztahy s oblastmi Střední Asie. Tato expanze otevřela nové obchodní cesty a usnadnila tok zboží, myšlenek a kultur. Hedvábí, pocházející z Číny, se stalo žádaným zbožím na Západě a dalo Hedvábné stezce její jméno. Kromě hedvábí se z Číny vyvážel i čaj, porcelán a koření, zatímco z Říma a dalších západních oblastí se dováželo sklo, zlato a stříbro. Hedvábná stezka přinesla prosperitu dynastii Chan a přispěla k rozvoji čínské kultury a umění. Kontakt s jinými civilizacemi podnítil kulturní výměnu a obohatil čínskou společnost o nové myšlenky, technologie a umělecké styly.

Období tří království

Období Tří království (220-280 n. l.) je fascinující kapitola čínské historie. Po pádu dynastie Chan se Čína rozpadla na tři mocné státy: Wei, Shu a Wu. Každý stát se snažil ovládnout celou Čínu, což vedlo k neustálým válkám a intrikám. Toto období je proslulé svými epickými bitvami, geniálními stratégy a charismatickými vůdci, jako byli Cao Cao z Wei, Liu Bei ze Shu a Sun Quan z Wu. Jejich příběhy, plné odvahy, zrady a politických machinací, inspirovaly nespočet literárních a uměleckých děl, včetně slavného románu „Příběhy Tří říší“. Období Tří království nakonec skončilo sjednocením Číny pod dynastií Jin, ale jeho odkaz žije dál v čínské kultuře a představivosti.

Dynastie Sui a Tang

Po pádu dynastie Chan se Čína na dlouhá staletí ponořila do období chaosu a rozdělení, známého jako období Šesti Dynastií. Z tohoto zmatku se vynořila dynastie Sui (581-618), která pod vedením císaře Wena sjednotila Čínu a nastolila období stability. Suiové zavedli důležité reformy, včetně sjednocení měnové soustavy a výstavby Velkého kanálu, který propojil sever a jih země.

Dynastie Sui však trvala jen krátce. Nákladné vojenské kampaně a ambiciózní stavební projekty vyčerpaly státní pokladnu a vyvolaly lidová povstání. V roce 618 byl poslední císař Sui svržen a na trůn nastoupila dynastie Tang (618-907).

Tangská éra je považována za zlatý věk čínské historie. Pod vládou císařů Taizonga a Xuanzonga dosáhla Čína nebývalé prosperity a kulturního rozkvětu. Tangská říše se rozkládala na obrovském území, od Střední Asie až po Korejský poloostrov. Hlavní město Chang'an (dnešní Xi'an) bylo kosmopolitní metropolí a centrem obchodu a kultury.

Pád dynastie Qing

Dynastie Qing, poslední císařská dynastie Číny, vládla zemi po téměř tři staletí. Její pád na počátku 20. století byl komplexní proces ovlivněný vnitřními i vnějšími faktory. Vnitřní nestabilita, včetně korupce, povstání a ekonomických problémů, oslabila vládu Qing. Mezi nejvýznamnější povstání patřilo povstání tchaj-pchingů v polovině 19. století, které si vyžádalo miliony životů a zanechalo říši oslabenou.

Vnější tlaky ze strany západních mocností a Japonska vedly k ponižujícím nerovným smlouvám a ztrátě území. Čína se nedokázala modernizovat dostatečně rychle, aby mohla konkurovat západním mocnostem, a stala se terčem imperiálních ambicí. Rostoucí nacionalismus a nespokojenost s vládou Qing vyústily v revoluci Sin-chaj v roce 1911, vedenou Sunjatsenem. Tato revoluce svrhla dynastii Qing a vedla k založení Čínské republiky v roce 1912, čímž skončila staletí císařské vlády v Číně. Pád dynastie Qing znamenal konec jedné epochy a začátek nové, turbulentní kapitoly v čínské historii.

Publikováno: 19. 06. 2024

Kategorie: historie

Autor: Šárka Novotná

Tagy: starověká čína | historické období v číně