Kupní smlouva: Na co si dát pozor a vyhnout se trablům?

Kupní Smlouva

Definice kupní smlouvy

Kupní smlouva představuje dvoustranný právní akt, kterým se zavazuje prodávající převést vlastnické právo k věci na kupujícího a kupující se zavazuje uhradit kupní cenu. Předmětem kupní smlouvy může být movitá i nemovitá věc, přičemž v případě nemovitostí se uplatní specifická úprava. Smlouva o koupi zboží nebo nemovitosti je obecnější pojem, který zahrnuje i kupní smlouvu. Může se jednat o smlouvu upravující i jiné aspekty obchodního vztahu, například dodací podmínky, záruční lhůty nebo sankce za prodlení. Pro platnost kupní smlouvy je nezbytná shoda stran o předmětu smlouvy a o kupní ceně. U nemovitostí je navíc vyžadována písemná forma a podpisy smluvních stran musí být úředně ověřeny. V případě, že kupní smlouva nesplňuje zákonné náležitosti, může být neplatná.

Náležitosti kupní smlouvy

Kupní smlouva, ať už se jedná o koupi zboží nebo nemovitosti, musí obsahovat určité náležitosti, aby byla platná a chránila obě smluvní strany. Základním a nezbytným údajem je přesná identifikace smluvních stran, tedy prodávajícího a kupujícího. U fyzických osob to znamená uvést jméno, příjmení, datum narození a adresu trvalého bydliště. U právnických osob je nutné uvést název, sídlo a identifikační číslo. Dalším důležitým bodem je specifikace předmětu koupě. U zboží by měl být uveden název, popis, množství a cena. U nemovitostí je nezbytné uvést přesnou specifikaci dle katastru nemovitostí, včetně čísla parcely a listu vlastnictví. Nedílnou součástí kupní smlouvy je také určení kupní ceny a způsobu její úhrady. Zde je důležité jasně stanovit, zda se jedná o cenu včetně DPH, a jakým způsobem bude platba provedena (hotově, převodem na účet, apod.). V neposlední řadě by kupní smlouva měla obsahovat datum a místo uzavření a podpisy obou smluvních stran.

Forma kupní smlouvy

Kupní smlouva, ať už se jedná o koupi zboží nebo nemovitosti, by měla být vždy sepsána v písemné formě. Písemná forma smlouvy chrání obě smluvní strany v případě sporu a slouží jako důkaz o uzavřené dohodě. Zákon sice v některých případech připouští i ústní formu kupní smlouvy, ale z důvodu právní jistoty je vždy vhodnější mít smlouvu písemně. Písemná kupní smlouva by měla obsahovat všechny důležité náležitosti, jako jsou identifikace smluvních stran, přesné označení předmětu koupě, kupní cenu a způsob její úhrady, datum a místo podpisu smlouvy. V případě, že se jedná o koupi nemovitosti, musí být smlouva vedena ve formě notářského zápisu, jinak je neplatná.

Práva a povinnosti prodávajícího

Prodávající má v rámci kupní smlouvy a smlouvy o koupi zboží nebo nemovitosti řadu práv a povinností. Mezi jeho základní povinnosti patří především předání předmětu smlouvy kupujícímu a to ve sjednaném místě, čase a ve stavu, který odpovídá obsahu smlouvy. Dále je prodávající povinen předat kupujícímu všechny doklady, které se k předmětu smlouvy vztahují, a to například technickou dokumentaci, návody k použití, záruční listy a podobně. Prodávající je také povinen informovat kupujícího o všech skutečnostech, které jsou mu známy a které by mohly mít vliv na jeho rozhodování o koupi. Mezi práva prodávajícího pak patří zejména právo na zaplacení kupní ceny ze strany kupujícího, a to ve sjednané výši a termínu. Dále má prodávající právo na náhradu škody, kterou mu kupující způsobí v souvislosti s porušením kupní smlouvy.

Práva a povinnosti kupujícího

Jako kupující máte v rámci kupní smlouvy nebo smlouvy o koupi zboží či nemovitosti důležitá práva, ale i povinnosti. Mezi vaše základní práva patří nárok na dodání zboží nebo nemovitosti bez vad, a to v souladu s ujednáními ve smlouvě. To znamená, že zboží musí být v požadované kvalitě, množství a provedení. V případě nemovitosti se jedná o soulad s popisem v kupní smlouvě, včetně případných práv a závazků s ní spojených. Pokud by dodané zboží nebo nemovitost vykazovaly vady, máte právo uplatnit reklamaci u prodávajícího. V rámci reklamace můžete požadovat opravu, slevu z kupní ceny, dodání nového zboží nebo odstoupení od smlouvy. Vaší povinností je naopak uhradit sjednanou kupní cenu ve stanoveném termínu a převzít řádně dodané zboží nebo nemovitost. Před podpisem smlouvy je důležité si ji pečlivě prostudovat a ujistit se, že rozumíte všem jejím ustanovením.

Vlastnost Kupní smlouva na zboží Kupní smlouva na nemovitost
Předmět smlouvy Movitá věc (např. auto, telefon) Nemovitá věc (např. byt, pozemek)
Forma smlouvy Písemná forma obvykle vyžadována u vyšších částek Vždy písemná forma, nutný podpis od notáře
Zápis do veřejného rejstříku Nevyžaduje se Vyžaduje se zápis do katastru nemovitostí

Odstoupení od kupní smlouvy

V některých případech umožňuje zákoník kupujícímu odstoupit od kupní smlouvy a zboží vrátit. Odstoupení od smlouvy je jednostranný právní akt, kterým se kupující zbavuje závazku z kupní smlouvy. Pro odstoupení od smlouvy není vždy nutné uvádět důvod, existují však zákonné výjimky. Například nelze odstoupit od smlouvy o koupi zboží, které bylo upraveno dle přání spotřebitele, rychle se kazícího zboží nebo zboží v zapečetěném obalu, které není vhodné vrátit z důvodu ochrany zdraví nebo z hygienických důvodů a jehož obal byl po dodání spotřebitelem porušen.

Odstoupit od kupní smlouvy je možné ve lhůtě 14 dnů. Lhůta pro odstoupení od smlouvy běží ode dne převzetí zboží, u smluv, jejichž předmětem je dodání zboží, u ostatních smluv ode dne uzavření smlouvy. Pro platné odstoupení od smlouvy je nutné doručit prodávajícímu písemné prohlášení o odstoupení od smlouvy v dané lhůtě. Pro usnadnění komunikace je vhodné uvést v odstoupení od smlouvy identifikační údaje kupní smlouvy, datum koupě a číslo účtu pro vrácení peněz.

Podobně jako nájemní smlouva je i kupní smlouva docela důležitej papír, kterej spojuje dva lidi - jeden chce něco prodat a druhej koupit. No a když už jsme u těch smluv, tak zatímco nájemní smlouva řeší dočasný užívání, kupní smlouva je jako když si definitivně plácnete. Je to vlastně takovej most, po kterým přejde majetek z jedněch rukou do druhejch. A stejně jako nájemní smlouva musí bejt i tahle pořádně sepsaná, aby to pak dobře dopadlo.

Radomír Kovář

Reklamace vad zboží

V případě zjištění vad na zakoupeném zboží má kupující v závislosti na povaze a rozsahu vad právo na reklamaci. Toto právo se odvíjí z kupní smlouvy, ať už se jedná o smlouvu o koupi zboží nebo nemovitosti. Zákoník stanoví lhůtu pro uplatnění reklamace 24 měsíců od převzetí zboží, u použitého zboží může být tato lhůta zkrácena na 12 měsíců. Důležité je, aby kupující vadu reklamoval bez zbytečného odkladu poté, co ji zjistil. Prodávající je povinen se s reklamací vypořádat ihned, ve složitějších případech do 3 dnů. Samotné vyřízení reklamace pak nesmí trvat déle než 30 dní, pokud se nedohodne s kupujícím jinak. V rámci reklamace má kupující právo na opravu vady, slevu z kupní ceny, dodání nového zboží bez vad, nebo odstoupení od smlouvy. Konkrétní nárok se odvíjí od povahy vady, doby, po kterou vada trvá, a od toho, zda se jedná o vadu odstranitelnou či neodstranitelnou.

Kupní smlouva na nemovitosti

Kupní smlouva na nemovitost je specifickým typem smlouvy upraveným v zákoně č. 89/2012 Sb., občanský zákoník. Tato smlouva upravuje převod vlastnického práva k nemovité věci, tedy k pozemku nebo stavbě, z prodávajícího na kupujícího. Na rozdíl od smlouvy o koupi zboží nebo nemovitosti, která se používá pro movité věci, je kupní smlouva na nemovitost vždy vyžadována v písemné formě a musí být úředně ověřena.

Důležitou součástí kupní smlouvy na nemovitost je přesná identifikace smluvních stran, tedy prodávajícího a kupujícího, a také předmětu prodeje, tedy nemovitosti. Smlouva musí obsahovat také kupní cenu a způsob její úhrady. Dále je nutné ve smlouvě uvést prohlášení prodávajícího o tom, že je oprávněn s nemovitostí nakládat a že na ní neváznou žádná práva třetích osob.

Vzhledem ke složitosti a důležitosti kupní smlouvy na nemovitost se doporučuje využít služeb advokáta specializujícího se na realitní právo. Advokát vám pomůže s přípravou a revizí smlouvy a zajistí, aby byly vaše zájmy v celém procesu řádně chráněny.

Tipy pro uzavření kupní smlouvy

Před podpisem kupní smlouvy, ať už se jedná o koupi zboží nebo nemovitosti, je nezbytné věnovat dostatečnou pozornost jejímu obsahu a ujistit se, že jsou v ní ošetřeny všechny důležité aspekty transakce. Pečlivě si prostudujte všechny body smlouvy a v případě nejasností se nebojte zeptat prodávajícího nebo realitního makléře na vysvětlení. Důležité je, aby smlouva obsahovala přesnou identifikaci smluvních stran, tedy prodávajícího a kupujícího, dále pak přesnou specifikaci předmětu koupě, ať už se jedná o popis nemovitosti, včetně jejího umístění a příslušenství, nebo o popis zboží, včetně jeho vlastností a stavu. Nedílnou součástí kupní smlouvy je také dohoda o kupní ceně a způsobu její úhrady. Kupní cena by měla být stanovena konkrétně a jednoznačně, a to včetně případné daně z přidané hodnoty. Smlouva by měla dále upravovat i datum a místo předání předmětu koupě a sankce za případné neplnění smluvních povinností. Vždy si před podpisem kupní smlouvy nechte dostatek času na její důkladné prostudování a v případě pochybností se poraďte s odborníkem, například s advokátem.

Publikováno: 31. 12. 2024

Kategorie: právo