Finsko-ruská válka: Drsný příběh Davida a Goliáše

Finsko Ruská Válka

Pozadí války

Finsko-ruské vztahy byly odjakživa poznamenány blízkostí obou zemí a složitou historií. Finsko bylo součástí Švédska po staletí, než se v roce 1809 stalo autonomním knížectvím pod ruskou nadvládou. Po bolševické revoluci v Rusku v roce 1917 Finsko vyhlásilo nezávislost, kterou Rusko uznalo. Vztahy mezi oběma zeměmi však zůstaly napjaté, a to zejména kvůli strategické poloze Finska na hranicích s Ruskem.

Vzájemné napětí vyvrcholilo ve 30. letech 20. století, kdy se Sovětský svaz obával rostoucího vlivu nacistického Německa v Evropě. Sověti se snažili posílit svou bezpečnost na severozápadní hranici a požadovali od Finska územní ústupky a zřízení vojenských základen na finském území. Finsko, podporované nadějemi na pomoc ze strany západních mocností, odmítlo sovětské požadavky. To vedlo k vypuknutí tzv. Zimní války v listopadu 1939.

Zimní válka skončila v březnu 1940 porážkou Finska a ztrátou značného území ve prospěch Sovětského svazu. Finsko si však dokázalo udržet nezávislost a jeho odhodlaný odpor vůči sovětské agresi si získal respekt celého světa. Vztahy mezi Finskem a Sovětským svazem zůstaly i po skončení Zimní války napjaté a vyústily v tzv. Pokračovací válku v letech 1941-1944, kdy Finsko bojovalo po boku Německa proti Sovětskému svazu.

Sovětské požadavky

Sovětský svaz vznášel vůči Finsku od 30. let 20. století řadu požadavků, které považoval za klíčové pro zajištění své bezpečnosti v oblasti Leningradu. Město, nacházející se v těsné blízkosti finských hranic, představovalo strategicky významný bod a Sověti se obávali jeho zranitelnosti v případě útoku ze strany Finska nebo jeho potenciálních spojenců, zejména Německa.

Hlavní sovětské požadavky zahrnovaly: odstoupení území Karélie, včetně města Viipuri (dnešní Vyborg), výměnou za území východní Karélie. Dále požadovali pronájem strategicky důležitého poloostrova Hanko na 30 let pro vybudování námořní základny, která by posílila obranu Leningradu z moře. Sověti také usilovali o posunutí hranice na Karelské šíji dále od Leningradu a o odstoupení některých ostrovů ve Finském zálivu.

Finsko, vázané spojeneckými smlouvami se západními mocnostmi, vnímalo sovětské požadavky jako nepřijatelný zásah do své suverenity a územní celistvosti. Finská vláda se obávala, že ústupky by vedly k dalším požadavkům a oslabily by obranyschopnost země. Navíc panovala nedůvěra k sovětským záměrům a obavy z komunistické expanze.

Neúspěch diplomatických jednání a odmítnutí sovětských požadavků ze strany Finska vedly k vypuknutí tzv. Zimní války v listopadu 1939.

Finské odmítnutí

Finsko, malý severský národ s neochvějným odhodláním, se v letech 1939-1940 ocitlo tváří v tvář drtivé síle Sovětského svazu. Finská odmítnutí ustoupit sovětským požadavkům na územní ústupky vedla k vypuknutí krvavého konfliktu, známého jako Zimní válka. Finové, vedeni maršálem Mannerheimem, kladli urputný odpor přesile sovětských vojsk. Využívali znalosti terénu, partyzánské taktiky a neúnavnou houževnatost, aby odrazili útoky Rudé armády. Zimní podmínky, mráz a husté lesy hrály Finům do karet, zatímco Sověti se potýkali s logistickými problémy a nízkou morálkou. Přestože Finsko nakonec muselo v březnu 1940 podepsat Moskevský mír a odstoupit část svého území, jeho hrdinný odpor vzbudil obdiv celého světa. Finská odmítnutí ukázala, že i malý národ se dokáže bránit agresi mnohem silnějšího protivníka a stát se symbolem nezdolnosti a odvahy.

Finsko-ruská válka, krvavý konflikt, který se odehrál v mrazivé krajině severu, nám připomíná, jak křehký je mír a jak snadno se může zhroutit pod tíhou imperiálních ambicí.

Radek Dvořák

Začátek války

Napětí mezi Finskem a Sovětským svazem eskalovalo na konci 30. let 20. století. Po sérii neúspěšných diplomatických jednání, kdy Sovětský svaz požadoval od Finska územní ústupky a zřízení vojenských základen na finském území, zahájil Sovětský svaz 30. listopadu 1939 vojenskou invazi do Finska. Tato invaze, známá jako Zimní válka, začala masivním dělostřeleckým bombardováním finských měst, včetně hlavního města Helsinek. Sovětské letectvo provedlo nálety na strategické cíle a sovětské pozemní síly překročily finské hranice na Karelské šíji a v Ladoga-Karelii. Finsko, s mnohem menší armádou a omezenými zdroji, se bránilo urputně a s velkou statečností. Finská armáda, vedená maršálem Carlem Gustafem Emilem Mannerheimem, využila znalosti terénu a drsných zimních podmínek k zastavení sovětského postupu. Finské jednotky, vybavené bílými maskovacími obleky a lyžemi, podnikaly překvapivé útoky na sovětské kolony a zásobovací trasy, čímž způsobily těžké ztráty.

Srovnání sil v zimní válce
Faktor Finsko Sovětský svaz
Počet vojáků 340 000 950 000
Tanky 32 2 500+
Letadla 114 3 880

Zimní válka

Sovětský svaz napadl Finsko 30. listopadu 1939, čímž odstartoval konflikt známý jako Zimní válka. Tato válka, trvající 105 dní, byla důsledkem napjatých vztahů mezi oběma zeměmi po skončení první světové války. Sověti, motivováni snahou o posílení své bezpečnosti na severozápadní hranici, požadovali od Finska územní ústupky a zřízení vojenských základen na finském území. Finsko, odhodlané bránit svou nezávislost, tyto požadavky odmítlo.

Přesile sovětské armády, vybavené tanky a letectvem, čelila statečná, ale početně slabší finská armáda. Finští vojáci, vedeni maršálem Carlem Gustafem Emilem Mannerheimem, využili znalosti terénu a drsných zimních podmínek k vedení efektivní obrany. Prosluli zejména svými útoky malých jednotek proti sovětským kolonám, známými jako "motti" taktika.

Přestože Finsko v konfliktu prokázalo pozoruhodnou odolnost a způsobilo Sovětům těžké ztráty, nakonec bylo nuceno podlehnout. Moskevský mír, podepsaný 13. března 1940, znamenal pro Finsko ztrátu značného území. Zimní válka se tak stala symbolem statečného boje malého národa proti mnohem silnějšímu agresorovi.

Moskevský mír

Moskevský mír, podepsaný 12. března 1940, ukončil krvavou zimní válku mezi Finskem a Sovětským svazem. Pro Finsko, i když uhájilo svou nezávislost, znamenala tato smlouva hořkou pilulku. Finsko muselo Sovětskému svazu postoupit rozsáhlá území, včetně Karélie s městem Vyborg (Viipuri), strategicky důležitého území na Karelské šíji a oblastí u Ladožského jezera. Celkem Finsko ztratilo 11 % svého území, kde žilo 12 % populace. Více než 400 000 lidí se muselo vystěhovat ze svých domovů a stát se uprchlíky ve vlastní zemi. Tato ztráta území a nucené vysídlení obyvatelstva zanechaly v finské společnosti hluboké trauma. Moskevský mír byl vnímán jako nespravedlivý diktát a posílil nedůvěru vůči Sovětskému svazu. Touha po ztracených územích se stala jedním z faktorů, které vedly k účasti Finska po boku Německa v tzv. pokračovací válce proti Sovětskému svazu v letech 1941-1944. I když se Finsku podařilo v průběhu války ztracená území dobýt zpět, Moskevský mír a jeho následky představují dodnes citlivé téma v historii Finska a finsko-ruských vztahů.

Pokračování bojů 1941-1944

Po relativně klidném období, přerušovaném pouze menšími šarvátkami, se fronta finsko-ruské války rozhořela s novou intenzitou v létě 1941. Finsko, motivované ztrátou území v předchozím konfliktu, se připojilo k německé operaci Barbarossa a zahájilo tzv. Pokračovací válku. Cílem Finska bylo nejen získat zpět ztracená území, ale také zajistit si strategickou bezpečnost před Sovětským svazem.

Finská armáda, posílena o dobrovolníky a modernější výzbroj, dosáhla zpočátku značných úspěchů. Podařilo se jí dobýt zpět území ztracená v Zimní válce a postoupit dále na východ. Sovětský svaz, soustředěný na boje s Německem, se zpočátku bránil jen omezeně. Nicméně, od roku 1942 se situace začala obracet. Sověti posílili své jednotky na severu a zahájili mohutné protiofenzivy.

Finsko, i přes urputný odpor a vojenské úspěchy, se ocitlo pod silným tlakem. Nedostávalo se mu dostatek materiálu a lidských zdrojů, aby mohlo čelit přesile Rudé armády. V roce 1944 se sovětské ofenzivy stupňovaly a Finsko bylo nuceno ustoupit. Bitva o Tali-Ihantala, i když pro Finy vítězná, jen oddálila nevyhnutelné.

Konečný mír a důsledky

Po těžkých bojích a ztrátách na obou stranách byla 13. března 1940 podepsána Moskevská mírová smlouva, která ukončila boje mezi Finskem a Sovětským svazem. Finsko si sice uhájilo nezávislost, ale za cenu citelných územních ústupků. Bylo nuceno postoupit Sovětskému svazu Karélii s Vyborgem (Viipuri), oblast kolem Ladožského jezera, část poloostrova Rybářský (Kalastajansaarento) a několik ostrovů v Finském zálivu. Tyto oblasti představovaly 11 % finského území, kde žilo 12 % populace. Ztráta území a vysídlení statisíců Finů ztracených oblastí měly na finskou společnost a ekonomiku dalekosáhlé důsledky.

Mírová smlouva z roku 1940 zanechala ve Finsku hlubokou stopu a ovlivnila jeho zahraniční politiku v následujících desetiletích. Finsko se ocitlo v nelehké situaci, kdy se snažilo vyrovnat se ztrátou území a zároveň si udržet neutralitu v napjaté mezinárodní atmosféře. Trauma z války a ztráta Karélie se staly součástí finské identity a ovlivnily vztahy Finska a Ruska na dlouhou dobu.

Publikováno: 21. 07. 2024

Kategorie: historie

Autor: Adam Válek

Tagy: finsko ruská válka | válka mezi finskem a ruskem v letech 1939-1940