Elektrická kytara: Ikona kultury?

Elektrická Kytara

Historie elektrické kytary

Elektrická kytara, jak ji známe dnes, je relativně mladý nástroj. Její kořeny sahají do počátku 20. století, kdy se objevila potřeba zesílit zvuk akustických kytar v orchestrech a tanečních kapelách. První pokusy s elektromagnetickým snímáním vibrací strun vedly k vynálezu prvních snímačů. Tyto rané snímače byly primitivní a zvuk byl často zkreslený, ale představovaly důležitý krok ve vývoji elektrické kytary.

Ve 30. letech 20. století se objevily první kytary speciálně navržené pro použití s elektromagnetickým snímáním. Tyto kytary, často označované jako "lap steel" kytary, se obvykle hrály vsedě s kytarou položenou na klíně a s použitím slide. Vznikaly i první dutě tělé elektrické kytary, které se více podobaly svým akustickým předchůdcům.

Významným milníkem byl vynález elektromagnetického snímače s pevnou cívkou (humbucker) v 50. letech, který výrazně potlačil nežádoucí šum a pomohl definovat charakteristický zvuk rock and rollu. Elektrická kytara se stala ikonickým nástrojem populární hudby a její popularita explodovala v 60. a 70. letech s nástupem rockových kapel jako The Beatles, The Rolling Stones a Led Zeppelin.

Od té doby prošla elektrická kytara mnoha inovacemi a vývojem. Vznikly různé typy kytar, od kytar s pevným tělem po kytary s dutým tělem, s různými tvary, materiály a elektronickými konfiguracemi. Elektrická kytara se stala neuvěřitelně všestranným nástrojem, který se používá v široké škále hudebních žánrů, od rocku a popu přes jazz a blues až po metal a experimentální hudbu.

Konstrukce a princip fungování

Elektrická kytara, na rozdíl od akustické kytary, nepoužívá k zesílení zvuku rezonanční skříň. Místo toho se zvukové vlny snímají elektromagnetickými snímači umístěnými pod strunami. Tyto snímače převádějí vibrace strun na elektrický signál, který je následně zesílen zesilovačem a reprodukován reproduktorem.

Srdcem elektrické kytary je tělo, obvykle vyrobené z masivního dřeva, jako je olše, jasan, mahagon nebo lípa. Na tělo je připevněn krk, po kterém se pohybuje ruka hudebníka při hře na hmatník. Hmatník je opatřen pražci, kovovými proužky, které rozdělují krk na jednotlivé tóny. Na hlavě kytary se nacházejí ladící mechaniky, které slouží k ladění strun.

Zvuk kytary je ovlivněn mnoha faktory, včetně typu dřeva, konstrukce těla a krku, typu a umístění snímačů, a samozřejmě i stylem hry kytaristy. Elektrické kytary se vyrábějí v široké škále tvarů a velikostí, od klasických modelů typu Stratocaster a Les Paul až po moderní designy s ergonomickými tvary a inovativními technologiemi.

Druhy elektrických kytar

Elektrické kytary se dělí do mnoha kategorií podle konstrukce, zvuku a využití. Mezi nejznámější typy patří:

Vlastnost Elektrická kytara Akustická kytara
Zesílení zvuku Vyžaduje zesilovač Rezonanční skříň
Typické použití Rock, pop, jazz, blues Folk, klasická hudba, country
  • Tělové kytary: Tyto kytary, jako Fender Stratocaster a Telecaster nebo Gibson Les Paul, mají plný dřevěný korpus a jsou známé svým hutným a silným zvukem. Jsou vhodné pro širokou škálu žánrů od rocku a blues po jazz a funk.
  • Kytary s dutým tělem: Tyto kytary, jako Gibson ES-335, mají duté tělo s luby a vrchní deskou, což jim dodává teplý a rezonanční zvuk. Jsou oblíbené v jazzu, blues a rock and rollu.
  • Poloduté kytary: Tyto kytary, jako Gretsch G5420T, kombinují prvky tělových a dutých kytar. Mají menší dutinu v těle, která jim dodává rezonanci dutých kytar, ale zároveň si zachovávají hutnost tělových kytar. Jsou vhodné pro jazz, blues, rockabilly a mnoho dalších žánrů.
  • Baskytarové kytary: Tyto kytary, jako Fender Precision Bass a Jazz Bass, mají delší krk a menší tělo než běžné kytary. Jsou naladěny o oktávu níž a slouží k vytváření basové linky v kapele.
  • Kytary s více krky: Tyto kytary, jako Gibson EDS-1275, mají dva nebo více krků, z nichž každý je naladěn jinak. To umožňuje kytaristovi přepínat mezi různými laděními a zvukovými možnostmi během hry.

Výběr správného typu elektrické kytary závisí na preferencích a hudebním stylu kytaristy. Je důležité vyzkoušet si různé typy a najít ten, který nejlépe vyhovuje vašim potřebám.

Slavní kytaristé

Elektrická kytara, nástroj, který definoval generace a žánry, by nebyla ničím bez mistrů, kteří ji dokázali rozeznít. Slavní kytaristé jako Jimi Hendrix, s jeho psychedelickými kreacemi na Stratocasteru, nebo bluesový mág B.B. King se svým věrným Gibsonem "Lucille", posunuli hranice možností tohoto nástroje. Jejich inovativní techniky, od Hendrixova mistrovského ovládání zpětné vazby po Kingův emotivní vibrato, inspirovaly miliony hudebníků po celém světě.

Nelze opomenout ani kytarové hrdiny jako Jimmy Page z Led Zeppelin, jehož hutné riffy a explozivní sóla definovala zvuk hard rocku, nebo Eddieho Van Halena, virtuóza, který uchvátil svět technikou tappingu a dive bombs. Tito mistři nepoužívali kytaru jen jako hudební nástroj, ale jako prostředek k vyjádření emocí, od vášně a radosti po smutek a vztek.

Ať už mluvíme o rocku, blues, jazzu nebo jiném žánru, slavné kytaristy spojuje vášeň pro hudbu a nástroj, který se stal symbolem celé jedné éry. Jejich odkaz žije dál v každém tónu, který se line z reproduktorů, a inspiruje další generace hudebníků k tomu, aby se chopili kytary a nechali se unést její magickou silou.

Elektrická kytara je jako sopka. Dříme v ní ohromná síla, ale záleží na hudebníkovi, jestli ji nechá vybuchnout, nebo jen tiše doutnat.

Jindřich Král

Vliv na hudbu

Elektrická kytara, tento zdánlivě jednoduchý nástroj s šesti strunami, způsobila po svém příchodu v polovině 20. století doslova revoluci v hudbě. Její schopnost zesílit zvuk do té doby nevídaným způsobem otevřela dveře novým hudebním žánrům a stylům. Rock and roll, blues, jazz, metal, pop – to je jen krátký výčet žánrů, které by bez elektrické kytary zněly úplně jinak.

Elektrická kytara se stala symbolem vzpoury, energie a kreativity. Její zvuk, od čistého a melodického tónu až po zkreslený a agresivní řev, oslovil miliony lidí po celém světě. Díky široké škále efektů, jako jsou overdrive, distortion, reverb nebo delay, se možnosti elektrické kytary zdají být nekonečné.

Vliv elektrické kytary na hudbu je nepopiratelný. Změnila způsob, jakým se hudba skládá, nahrává a vnímá. Inspirovala nespočet hudebníků a dala vzniknout mnoha legendárním kapelám a umělcům. Její popularita neklesá ani v dnešní době a stále ovlivňuje nové generace hudebníků.

Výběr kytary pro začátečníky

Výběr první elektrické kytary může být pro začátečníka náročný. Na trhu je nepřeberné množství značek, modelů a typů, z nichž se může zatočit hlava. Než se vrhnete do nákupu, je důležité si ujasnit, co od kytary očekáváte a kolik jste ochotni investovat. Pro začátečníky je ideální zvolit kytaru s označením "starter pack", která obsahuje vše potřebné pro první krůčky – kytaru, zesilovač, kabel a často i ladičku, popruh a obal.

Důležitým faktorem je typ kytary. Rozlišujeme dva základní typy – kytary s jednocestnými snímači (single-coil) a s dvoucestnými snímači (humbucker). Kytary se single-coil snímači produkují jasnější a čistší zvuk, zatímco humbuckery dodávají kytaře silnější a hutnější zvuk s vyšším výstupem. Pro začátečníky je vhodnější začít s kytarou s humbuckery, která je univerzálnější a snese i razantnější hru.

Při výběru kytary věnujte pozornost také krku. Pro začátečníky je vhodnější krk s menším profilem "C", který je pohodlnější pro držení a hru. Důležitá je i šířka hmatníku – užší hmatník usnadňuje prstoklad akordů, širší hmatník zase nabízí více prostoru pro hru jednotlivých tónů.

Nezapomeňte, že důležitý je i výběr zesilovače. Pro domácí cvičení postačí menší kombo zesilovač s výkonem do 15 Wattů. Pro hraní s kapelou je potřeba výkonnější aparatura.

Ať už zvolíte jakoukoliv kytaru, nejdůležitější je, aby se vám líbila a motivovala vás k hraní. Nebojte se zeptat zkušenějších kytaristů nebo prodejců v obchodě s hudebními nástroji, kteří vám s výběrem rádi poradí.

Elektrická kytara v kultuře

Elektrická kytara se stala víc než jen hudebním nástrojem – je to kulturní ikona, symbol vzpoury, kreativity a rock'n'rollového ducha. Její pronikavý zvuk a všestrannost ji katapultovaly do centra pozornosti v nespočtu žánrů, od blues a rocku přes jazz a pop až po metal a experimentální hudbu.

Od svého vzniku ve 30. letech 20. století se elektrická kytara stala neodmyslitelnou součástí populární kultury. Její popularitu pomohly šířit legendy jako Jimi Hendrix, Eric Clapton, Jimmy Page a mnoho dalších, kteří svým inovativním přístupem k nástroji posouvali hranice hudby a inspirovali miliony fanoušků po celém světě.

Elektrická kytara se stala symbolem mládí, energie a revolty. Její spojení s rockovou hudbou z ní udělalo nástroj vzdoru a vyjádření individuality. Zároveň se stala plátnem pro vizuální umění, ať už šlo o extravagantní designy kytar samotných nebo o ikonické pódiové kreace kytaristů.

Dnes je elektrická kytara stále živým a dynamickým nástrojem, který se neustále vyvíjí a nachází nové způsoby využití v hudbě. Od moderních metalových riffů po jemné ambientní plochy, její zvukový potenciál je zdánlivě nekonečný. Ať už v rukou ostříleného profesionála nebo nadšeného začátečníka, elektrická kytara si i nadále udržuje své magické kouzlo a inspiruje nové generace hudebníků.

Publikováno: 27. 07. 2024

Kategorie: kultura

Autor: Jiří Kovář

Tagy: elektrická kytara | hudební nástroj